Słupki elastyczne prowadzące od A do Z

Słupki elastyczne prowadzące na branżowym rynku występują w dwóch podstawowych wariantach. Mają jednak szerokie zastosowanie, między innymi wyznaczają tor jazdy pojazdów. W artykule wyjaśniamy rolę oraz opisujemy cechy charakterystyczne tych produktów.

Rodzaje słupków drogowych elastycznych

Słupki elastyczne prowadzące są produktami, które umożliwiają wyznaczenie toru jazdy. I choć występują zaledwie w dwóch podstawowych wariantach, to ich zastosowanie jest niezwykle szerokie. 

Wyróżniamy słupki drogowe uchylne i słupki elastyczne z tablicami. Produkuje się je z wytrzymałego PCV charakteryzującego się dużą elastycznością. Dzięki tej cesze słupki są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, także spowodowane przez uderzające w nie pojazdy. Z  drugiej strony, słupki elastyczne minimalizują również uszkodzenia samych pojazdów.

Odblaskowe elementy słupków drogowych prowadzących zapewniają widoczność nawet z dużych odległości, w nocy, czy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Słupki drogowe elastyczne występują w różnych wysokościach i jest to jedna z cech, która różni je od siebie. W sprzedaży dostępne są słupki:

  • 300 mm – używane są do wyznaczania ruchu pieszego oraz na powierzchniach małych parkingów,
  • 450 mm – produkty w tej wysokości są oklejone dodatkowym pasem odblaskowym dla zwiększenia widoczności,
  • 750 mm – to słupki drogowe o standardowej wysokości. Wykorzystuje się je w halach magazynowych i na parkingach. To produkty widoczne, dzięki zastosowanym trzem pasom odblaskowym,
  • 1000 mm – to bardzo widoczne słupki prowadzące, dzięki czterem pasom odblaskowym, które umożliwiają dostrzeżenie przeszkód kierowcom nawet  wysokich samochodów dostawczych.

To nie koniec różnic pomiędzy modelami tych produktów. Słupki elastyczne z tabliczkami – dla łatwego montażu tabliczek – w górnej części są spłaszczone. Natomiast słupki uchylne występują w formie walca, z otworem na szczycie, dla łatwiejszego montażu potrzebnych, dodatkowych akcesoriów ostrzegawczych. 

Za wyjątkiem produktów w wysokości 300 mm i 450 mm, słupki elastyczne występują w wielu opcjach kolorystycznych. Dostępne są m.in. czarne, białe, żółte oraz zielone słupki elastyczne. Jednak najbardziej popularne są pomarańczowe i biało-czerwone słupki drogowe ostrzegawcze

Gdzie sprawdzają się słupki elastyczne prowadzące?

Słupki drogowe elastyczne można ustawiać na parkingach sklepów wielkopowierzchniowych czy w galeriach handlowych, a także na niewielkich osiedlowych strefach do parowania. Znajdują zatem zastosowanie na wszelkiego rodzaju parkingach naziemnych i podziemnych.

Przydają się w magazynach i halach produkcyjnych, gdzie wyznaczają krawędzie jezdni i oddzielają strefy ruchu. Słupki drogowe elastyczne często można spotkać na wysepkach drogowych, na których uniemożliwiają parkowanie w strefach niedozwolonych. Produkty te stosuje się także w ciągach pieszo-rowerowych. Przy ich pomocy można oddzielić ruch pieszych i rowerów.

Są także popularne w branży budowlanej, motoryzacyjnej czy przemysłowej. Również tutaj wyznaczają krawędź jezdni i tor poruszania się pojazdów. Warto wiedzieć, że słupki elastyczne można na stałe zamontować do podłoża, używając do tego celu specjalnych kołków.


Słupki drogowe prowadzące to produkty o szerokim zastosowaniu. Choć występują w zaledwie dwóch podstawowych wariantach, to doskonale sprawdzają się na drogach, w halach magazynowych i produkcyjnych, a także na budowach i parkingach naziemnych oraz podziemnych. Dzięki odblaskowym pasom są widoczne w trudnych warunkach pogodowych i podczas jazdy nocą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − czternaście =